Kış Lastiği

Kış lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü, buzlanma ve kar yağışı görülen bölgelerde, aracın yol tutuşunu arttırarak, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için üretilmektedir. İklim koşullarına ve sürücünün ihtiyaçlarına göre kış lastiği ve kar lastiği arasında doğru tercihler yapılmalıdır.

Neden kış lastiği kullanmalıyım?

Yaz lastikleri desen ve kimyasal yapıları itibarı ile soğuk kış şartlarında kullanıma elverişli değildir. Kuru zeminde sundukları sessiz, konforlu ve güvenli sürüş özelliklerini buzlu ve karlı zeminlerde sağlayamazlar. Bu nedenle markalar, kış aylarında güvenlik şartlarının sağlanması için zemin şartlarına uygun desen yapısı ile kış lastikleri üretmektedir.

Kış Lastiği Zorunluluğu

1 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile birlikte, yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere, tüm araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. 2011 yılından bu yana ruhsatları ticari araç olarak kayıtlı olan araçları kapsayan uygulamaya, binek araçların da dahil edilmesi ile karayollarında kış şartları nedeni ile yapılan kazalar ile, bu kazalarda meydana gelen can ve mal kaybının önlenebilmesi amaçlanmaktadır.

Kış Lastiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kış şartlarının çok zorlu geçtiği, kar yağışının uzun süreli olduğu özellikle doğu Anadolu ikliminde, kar lastiği kullanılması gerekir. Kış lastikleri, kar yağışının daha az, buzlanma ve yağmur yağışının daha fazla olduğu Ankara ve batısında kalan illerde önerilmektedir

Kar zinciri ve kar lastikleri farklı işlevlere sahiptir. Acil durumlara karşı kar zinciri bulundurulması önerilmektedir

Ucuz kış lastiği ve hesaplı kış lastiği arasındaki farklılık, birçok sürücüyü hatalı tercihler yapmaktan korumaktadır. Kış lastiği fiyatları ebat ve markalara göre çok fazla değişkenlik göstermekte ve bu da sürücülerin aklını karıştırmaktadır. Belirli kalite standartlarından ödün vermeden tedarik edilebilecek birçok kış lastiği markası, LastikPark çok markalı konseptinde bir arada sunulmaktadır.

Kar paleti gibi ürünler, belirli zemin şartlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kış lastikleri gibi, yağmurlu veya buzlu zeminlerde yol tutuşu sağlamak odaklı ürünler değildir.

Tüm araçlarda olduğu gibi 2 ve 4 çeker araçlarda da kış lastiği kullanılmalıdır.

a) Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, Kanunun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanır.

Hafif ticari ve ticari sınıf araçlar için 2011 yılından bu yana uygulanmakta olan kış lastiği uygulaması, binek araçlar için de aynı bölgelerde valilik bildirgeleri doğrultusunda uygulanacaktır.

(2) İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

(3) Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

Kış şartlarının zorlu geçtiği ve buzlanmanın çok fazla olduğu dağlık coğrafyalar için özellikle geliştirilen çivili lastik seçenekleri, özellikle doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde kış dönemi için güvenli bir tercihtir. Kış lastiği üzerinde bırakılan özel çivi boşluklarına, kendisine özgü press cihazı ile monte edilen küçük çivilere sahip olan bu lastikler, buz üzerinde kaymayı önlemeye ve maksimum yol tutuşu sağlamaya odaklıdır

Eğer yaşadığınız bölgede kar yağışı nadiren gerçekleşiyorsa, kar lastikleri yerine kış lastikleri ile birlikte kar çorapları kullanabilirsiniz.

Kar çoraplarından farklı olarak kar zinciri ve kar paleti, özellikle aktif olarak kullanılan yollarda, yağan karın araçlar tarafından ezilerek buz haline geldiği durumlarda ve zeminin kayganlaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Hava sıcaklığı gündüz 10, gece 0 derecenin altına düşmeye başladığında, kış lastiklerinin takılma zamanı gelmiş demektir. Ancak yasal olarak kış lastiği uygulaması 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında denetlenmektedir.

Lastiklerin üretiminde kullanılan silika malzeme içerisindeki kimyasallar, ürünün kullanılacağı mevsim şartlarına göre farklı oranlarla hazırlanmaktadır. Isı, dayanıklılık, sertlik ve yumşaklık gibi birçok farklı kriter kimyasal karışımı aracılığı ile sağlanmaktadır. Yaz lastikleri ses ve gürültüyü azaltırken, kuru zeminde yol tutuşunu arttırmaya yönelik bir sırt desen tasarımı ile hazırlanırken, kış lastikleri konfordan ziyade yol tutuşuna, sıvı tahliyesine ve sağlamlığa odaklı olarak geliştirilmektedir

Fizik kuralları ve araç mekaniği göz önünde bulundurulduğu testlerde, iki adet kış lastiği takılması durumunda araçların özellikle buzlu zeminlerde kontrolünün çok daha zor olduğu ve savrulmaların daha fazla yaşandığı gözlemlenmektedir. Tam anlamıyla aracınızın hakimiyetini direksiyonunuz aracılığı ile yönetebilmek için, iki kış lastiği takılması yeterli olmamaktadır.

Havanın soğuması ile birlikte, lastiklerdeki basınç da düşmektedir. Bu nedenle kış lastiklerinin basıncının standart değerlerden 1-2 bar daha yüksek tutulması tavsiye edilir.

Standart lastiklerin raf ömrü 8-10 yıl aralığında belirtilmektedir. Doğru saklama koşulları ile, kış lastiklerinizi kullandıktan sonra ortalama dört yıl daha yaz-kış değişimi yaparak kullanmaya devam edebilirsiniz.

ABS patinajı önlese de, fren mesafelerini uzattığı için kış şartlarında tek başına yeterli olmamaktadır. ESP ise kalkışlarda patinajı önlemek için devreye girerek sorun oluşturabilmektedir. Doğru kış lastiği seçilmesi bu noktada son derece önemlidir. Kış lastiklerinin sağladığı yol tutuşu artışı ile birlikte, ABS ve ESP gibi sistemler de daha stabil çalışarak, sürüş güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olur

Azot kullanımı özellikle araç lastik basınçları kontrolünü yeterli sıklıkta yapmayan bireyler ve uzun yol sürücüleri için avantajlı bir uygulamadır. Azot ile doldurulan lastiklerde su buharı oluşumu önlenir ve lastiğin ömrü uzatılır. Diğer yandan, büyük moleküler yapısı sayesinde, lastiğin katmanları arasından oksijene oranla 3 kat daha yavaş sızarak lastik basıncının daha uzun süre korunmasını sağlar.

M+S sembolü “Mud and Snow” yani “Çamur ve Kar” anlamına gelmektedir. Ancak bu işareti 4x4 lastiklerinde ve dört mevsim lastiklerinde de görebilirsiniz. Kış lastiğinin kimyasal yapısındaki farklılıklardan ziyade, ürünün sırt desen tasarımı doğrultusunda bu işaret kullanılmaktadır. Kış lastikleri ise “3PMSF” kodu ile işaretlenmektedir.

Bu tercih yapılırken iki kriter devreye girmektedir. Eğer zorlu kış şartlarının yaşandığı İç Anadolu’nun yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşıyorsanız, kış lastiği kullanılması daha güvenli olacaktır. Ancak sürekli şehirler arası yolculuk yapıyor veya kış şartlarının daha hafif geçtiği bölgelerde yaşıyorsanız, dört mevsim lastikleri kullanılması konfor ve yakıt tüketimi anlamında daha verimli olacaktır.

This is a sample text. You can click on it to edit it inline or open the element options to access additional options for this element.

Yukarı Git