LASTİK REHBERİ

Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan'da Sona Eriyor.

01 APRİL 2021

1 Aralıkta başlayan kış lastiği zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan 2017 tarihinde başlayan yaz lastiği uygulaması ile sona eriyor. Sürüş güvenliği, yakıt tasarrufu, fren performansı başta olmak üzere, otomobillerle ilgili kritik önem taşıyan doğru lastik kullanımı konusunda sürücülerin dikkatli olması gerekiyor.

Kış lastikleri ve yaz lastikleri arasındaki yapısal farklılıklar nedeniyle sürücülerin mevsimine uygun lastik kullanması gerekir. Lastik üretimi yapılırken tercih edilen hammadde karışımları ve imalat teknolojileri, lastiğin kullanılacağı hava ve yol şartları baz alınarak tasarlanmaktadır. Kış lastikleri 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda maksimum verimlilikte çalışabilecek kauçuk alaşımıyla, buzlu, çamurlu, karlı ve ıslak zeminlerde yola tutunabilecek sırt deseni teknolojileri ile üretilmektedir. Kış lastiklerinin sırt desenleri çamur, kar ve sıvı tahliyesini maksimum seviyeye taşıyıp, zemine en iyi şekilde tutunması için dizayn edilir. Bu nedenle 7 derecenin üzerindeki kuru asfalt zeminlerde, yazlık lastik kullanılması gerekir. Yaz lastikleri daha yumuşak hamur yapısı, kısa fren mesafesi ve yüksek hızlarda da maksimum yol tutuş performansı odaklı tasarımlarıyla sürüş güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Yaz mevsiminde kışlık lastikler kullanılmaya devam edilirse yaşanabilecek sorunlar şunlardır. Kış lastikleri 7 santigrat altında çalışmaya göre tasarlandığı için sıcak havalarda kullanıma devam edildiğinde hem fren mesafesi yaz şartlarında yaz lastiğinde daha kötü olacaktır, hem de lastikler gerçek ömründen çok daha kısa sürede bitecektir.

Yaz Lastiği Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tıpkı kış lastiklerinde olduğu gibi, yaz lastiği seçimi yapılırken, aracın orijinal ebatlarının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Eski yaz lastikleri üzerinde yazan taban, yanak ve jant çapı değerleri baz alınmalıdır. Aracın orijinal ebatı araçların üretim aşamasında yapılan testlerle belirlenmektedir ve bunu değiştirilmemesi önerilmektedir. Lastik ebatları dışında belirlenmesi gereken en önemli konu ise bölgesel zemin farklılıkları ve sürücü alışkanlıklarıdır.

Yazlık lastik seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, orjinal ekipman lastikleriniz üzerindeki bilgilerde yer alan XL (extra load) ve RFT/SSR/ROF (run on flat) gibi ayrıştırıcı özelliklerdir. Markalara ait lastik desenleri arasında konfor, dayanıklılık, yol tutuşu, ıslak zemin performansı gibi birçok farklılık bulunur. Bütün lastik markalarına eşit mesafede duran bir profesyonelden destek alarak, beklenti ve ihtiyaçlarınıza uygun en doğru lastiği seçmek için LastikPark bayileri 81 ilde 350’den fazla noktada hizmetinizde…

TAKSİT SEÇENEKLERİ