LASTİK REHBERİ

Lastik Etiketleri Nasıl Okunur?

02 AUGUST 2015

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter AB etiket değerleri olmalıdır. 2012 Kasım ayında başlayan bir uygulamayla artık satışı yapılan tüm lastiklerin üstünde bulundurulması zorunlu olan bu değerler, Islak fren performansı, Yakıt tasarrufu ve Gürültü seviyesi hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Ülkemizde ve tüm Avrupa’da aynı anda başlayan bu uygulama ile artık araç sahipleri alacakları lastiklerin kıyaslamasını çok daha rahat yapabilecekler. Lastik etiketleri şimdilik 3 sınıflandırma ile sınırlı olması sizleri tatmin etmiyorsa bağımsız kuruluşlarca yapılan lastik testlerini de inceleyebilirsiniz.

Islak fren performansı; Herkesin bildiği gibi yağmurlu havalarda lastiklerin fren performansı azalır ve suda kızaklamaya bağlı olarak kazalar artış gösterir. Bu yüzden lastik almadan önce ıslak fren performansı hakkında bilgi edinmelisiniz. AB lastik etiketlemesinde yağmur damlası olarak yer alan kriter lastiğin ıslak yüzeyler üzerindeki fren performansını ifade etmektedir. Aracınızla 80 km/s hız ile giderken ani bir fren yapmak zorunda kaldığınızda duracağı mesafeyi değerlendirebileceğiniz bu kriter oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse A fren performansına sahip olan bir lastikle B olan diğer lastik arasında oluşabilecek durma mesafesi farkı 3 metredir.

Yakıt Tasarrufu; Yakıt tüketimine etki eden birden çok faktör bulunmaktadır. Bunları yol koşullarının farklılıkları, hava sıcaklıkları, kişisel sürüş özellikleri olarak sıralayabiliriz. AB lastik etiketlerinde yer alan ve benzin işareti ile ifade edilen yakıt etiketi bu şartlar aynı olduğunda iki lastik arasındaki farkı ölçümlemektedir. Düşük dönme direnci performansının değerlendirildiği bu kriterde AB etiket değeri A ve B olan iki lastik arasında oluşan yakıt tüketim farkı yüzde bir buçuktur.

Gürültü Seviyesi; Araç lastiklerinin yol ile temas etmesiyle ortaya çıkan gürültüdür. Lastiklerin üzerinde bulunan etikette hoparlör simgesiyle gösterilmektedir. Lastikler arasındaki gürültü seviyesi farkı Parantez işareti ile gösterilir. Bir parantez ) ile etiketlenmiş lastik ile ))) parantez ile işaretlenmiş diğer lastik arasında 4 kat gürültü farkı oluşmaktadır. Üç parantez ))) ile işaretlenmiş bir lastik olması gereken yasal zorunluluk sınırının üstündedir.

AB lastik etiketlerinin öncelikli amacı araç sahiplerine üç temel başlıkta doğru ve tarafsız olarak bilgi vermektir. Böylece araç sahipleri lastiklerin üzerinde bulunan etiket değerlerini inceleyerek almak istedikleri lastiklerin ıslak zemin fren performansı, gürültü seviyesi ve yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Satıcıların kâr amacı gözeterek yönlendirme yapmaya çalışmalarının önüne geçecek olan bu uygulamanın farklı kriterlerle genişletilmesi oldukça faydalı olacaktır.

AB Etiketlerinde Yer Verilmeyen Değerler Nelerdir?

Kuru zemin fren performansı, yüksek hızlarda stabilite, viraj performansı, kullanım ömrü, ani manevra yeteneği, dayanıklılık, konfor

Kış lastiklerinin yağmur ve karla kaplı yollardaki performansı kadar kuru zemin üzerindeki yol tutuş özelliklerinin de iyi olması gerekmektedir. Çünkü kışın trafikte yaşanan kazaların yüzde elli sekizi kuru yollarda meydana gelmektedir. Karla kaplı yollarda yaşanan kazaların oranı ise sadece yüzde sekizdir. Yağmur yağışı nedeniyle ıslak yollarda yaşanan kazaların oranı da yüzde otuz beştir. Bu yüzden alacağınız lastik her türlü hava ve yol koşuluna uygun olmalıdır.

TAKSİT SEÇENEKLERİ